سوالات متداول (FAQ)

اهداف جشنواره چیست؟

هدف اصلی ما از برگزاری این جشنواره این است صاحبان ایده و کارآفرینان را به سرمایه گذاران معرفی کنیم، یعنی تلاش ما بر این است که در پایان بتوانیم با جذب سرمایه، طرح های برگزیده را به مرحلهی تجاری سازی برسانیم، اما در کنار این، همچنین سعی میکنیم فضایی فراهم کنیم تا کارآفرینان بتوانند ایده های خود را به بازار و صاحبان سرمایه معرفی کنند، که این به نوبهی خود برای کارآفرینان اعتبار کسب می کند.

جشنواره کارآفرینی و توسعه کسب و کار شریف از سوی چه نهادهایی برگزار می شود؟

جشنواره کسب و کار شریف با همکاری مرکزکارآفرینی و مرکز رشد فناوریهای پیشرفته شریف، پارک علم و فناوری دانشگاه شریف و صندوق پژوهش و فناوری شریف برگزار میشود. هدف اصلی شکل گیری این نهادها، جذب طرح های دانش بنیانی است که قابلیت تجاری سازی دارند.

چه رشته های دانشگاهی می توانند در جشنواره شرکت کنند؟

محدودیتی در رشته ها برای ارسال طرح وجود ندارد، رشته های حوزه های مدیریتی (مالی و اقتصادی) وعلوم کشاورزی (منابع طبیعی و دامپزشکی) و IT و فنی مهندسی (عموم رشته‌ها همچنین محیط زیست و انرژی های نو) و همچنین فناوریهای نوین (بیو تکنولوژی، نانو تکنولوژی) می توانند در این جشنواره حضور موثری داشته باشند.

آیا امکان حضور افراد غیردانشجو یا دانشجویان سایر دانشگاه ها در این جشنواره وجود دارد؟

بله، جشنواره به صورت سراسری برگزار میشود و تنها مختص دانشجویانِ دانشگاه شریف نیست. تمام دانشجویان کشور صاحبان ایده، شرکت ها، اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند در این جشنواره شرکت کنند.

جشنواره چه کمکی به توسعه شرکت های دانش بنیان می کند؟

این جشنواره با فراهم آوردن شرایط برای کارآفرینان جهت بازاریابی و معرفی طرح به سرمایه گذاران، افزایش توان کارآفرینان برای نوشتن طرح تجاری و برنامهریزی اجرایی، شناسایی کارآفرینان جوان و ناشناخته، پرورش نسل جدیدی از کارآفرینان و آشنایی صاحبان صنعت با ایدههای جدید و خلاقانه را دنبال می کند.

خلاصه مدیریتی و نحوه ارسال طرح ها چگونه است؟

یک طرح کسب و کار با خلاصه‌ی مدیریتی آغاز می‌شود. در خلاصه‌ی مدیریتی نکات اساسی، کلیدی و جاذبه‌های طرح در حد صفحه عنوان می‌گردد. معمولا خلاصه مدیریتی، اولین و گاه تنها نوشته‌ای است که سرمایه‌گذاران به آن توجه می‌کنند، لذا باید به شکلی تهیه شود که سرمایه‌گذار نسبت به مطالعه‌ی اصل طرح کسب و کار و بررسی‌های بیشتر جهت سرمایه‌گذاری راغب شود . مهمترین سرفصلهای لازم برای نوشتن خلاصه مدیریتی عبارتند از: توصیف فرصت و ایده، ارزش‌های بنیادی، چشم‌انداز و اهداف، استراتژی و بازار، رقابت و مزیت رقابت، گروه کاری و توصیف مالی .این سرفصل‌ها در فرمت خلاصه مدیریتی تدوین شده برای جشنواره که در صفحه اصلی سایت(قسمت فایل‌ها) قابل دسترسی است، قرار داده شده اند.

تفاوت سه بخش ایده، طرح و استارتاپ در چیست؟

تفاوت این سه بخش در داشتن نمونه اولیه از محصول و همچنین رسیدن به محصول نهایی و کسب درامد  می‌باشد که اگر ایده به مرحله ی تولید نمونه برسد، باید در قسمت طرح و اگر به مرحله محصول نهایی و کسب درامد برسد در قسمت استارتاپ و در غیر این صورت در بخش ایده ثبت نام کند.

آیا وجود تیم برای ارائه ی طرح یا ایده الزامیست یا امکان شرکت در مسابقات به صورت انفرادی نیز وجود دارد؟

حضور افراد در جشنواره در هر دو بخش ایده و طرح به صورت انفرادی بلامانع است ولی قطعا داشتن تیمی مجرب و متخصص، در تصمیم داوران در رابطه با برنامه پیشنهادی کسب‌و‌کار بی تاثیر نخواهد بود.

آیا شرکت‌ها و اشخاص حقوقی نیز می‌توانند برنامه پیشنهادی کسب‌و‌کار خود را در این جشنواره ثبت کنند؟

اشخاص حقوقی تنها در صورتی می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند که فردی حقیقی مسئول گروه بوده و اعضای تیم نیز تماما اشخاص حقیقی باشند.